FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

10.5.14

Domuz Avı

Horata ..
Bizim yörede Daldikli Osman diye anılan biri vardı. Esas ismi Osman Ozan'dır. Daldikli Osman bizim devrenin Nasrettin Hocası idi. Kendiside ava çok meraklı birisi. Eski yıllarda bir gün, Harput'a bağlı Adedi köyüne Tavşan avına gitmişler. Fakat osman ustaya haber vermemişler.Gidenlerden Cenaviz Ali usta -Cınıvız Ali dayı Ali Kiziroğlu) çok iyi bir Tüfekçiydi. Her çeşit Tüfekten anlardı. (ben yaşlılık zamanlarına rasladım.) Onunla Adedi köyünden Memduh Avcı, Birde Fatih Ahmetli'yle Kamil hoca. Bu üç arkadaş avlanırken ellerinde dolma tüfek, bi Domuza raslamışlar. Ali ustanın tüfeği kırma olduğu için domuz kurşunu koyup atmış. Domuz yaralı, velhasıl bi iki daha sıkmış. Domuzu yere düşürmüşler. Fakat Ali usta demiş ki.

-Harput'ta Domuz gören pek az insan var. Bunu bi hayvana yükleyip Harput'a götürek.

onlarda kabul etmişler. Köyden bir hayvan bulup üzerine biraz kurumuş üzüm çubuğu koymuşlar ki hayvanın iki tarafı dengede dursun. Yükü yükleyip Harput'a doğru yola koyulmuşlar. Bir ara yorulup bu tüfekleri çubukların arasına sokalım demişler. Tabi horozlu tüfekleri o çubukların arasına sokarken namlu hayvanın kulak dibine doğru. Horoz üst ayağa kalkmasıyla düşmesi bir olmuş. Beygir yere cansız düşmüş. Bu sefer domuz'u bırakıp semeride sırtlayıp Harput'a gelmişler. Kulaktan kulağa yayılan haber Osman usta'nında kulağına ulaşmış Osman usta hemen yanındaki çırağına

-İhsan oğlum bıçakları al, Kamil hoca bi su atı vurmuş, getde onu soy demiş.

Oda çok saf bi adamdı. Hemen inanmış ve Kamil hocanın kapısını çalmış. Zaten kafası bozuk.Hoca bir taraftan atın bedelini ödeyecek, bir taraftan avcılara gülünç olmaktan çekiniyor. Velhasıl hoca kapıyı açmış. İhsan'ı görünce sormuş:

-Hayrola İhsan ne var?
-Hoca sen bi su atı vurmuşsun. Onu soymaya geldim.
-Ulan seni kim yolladı?
-Osman usta gönderdi
-Ulan Osman'ında seninde Allah belanızı versin.
-Hoca heçte soydurma. Ben heç su atı görmemişim. Hele bi görem.

Hoca kapıyı kapatmış. İhsan kör pişman Osman ustanın ayakkabıcı dükkanına geri gelmiş. Ustası:

-Ne yaptın?
-Heç. Hoca çoğ gızdı. Beni govdu.
-Hoca çoğ yorgundur, ondan gızmıştır. Sen bi daha get.
-Yoh baba beni görünce bi tuhaf oli. Ben getmem. Demiş.

Not: Yeni Harput Posta Gazetesi kaynağından

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...