FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

6.1.15

Farklı Zeka Türleri


 Bilimsel araştırmalarda insanlarda sekiz ayrı zeka türü olduğunu ortaya koymuştur. Howard  Gardner tarafından geliştirilen  çoklu zeka kuramına göre, aynen bedensel farklılıklarda olduğu gibi insanların zekaları arasında da farklılıklar vardır. Yeni geliştirilen çoklu zeka kavramı insanları bu farklı zeka türlerini şöyle sıralıyor.
1-Sözel-Dilsel Zeka: Dinleme becerisi yüksektir. Kelime oyunlarını sever. İyi bir fıkra anlatıcısıdır. Sözel olarak iyi iletişim kurar. Bu kişiler Öğretmen, gazeteci, yazar, şair, edebiyatçı, romancı olur.
2-Mantıksal-Matematiksel Zeka: Zihinden işlemleri kolayca yapar. Güçlü bir muhakemesi vardır. Bilgiler arasında bağlantı kurar. Matematik oyunlarından hoşlanır. Soyut ve kavramsal düşünebilir. Bu tip zekaya sahip kişiler, bilim adamı, matematikçi, mühendis, ekonomist olur.
3-Görsel-Uzamsal Zeka: Harita, tablo ve diyagramları kolay okur. Arkadaşlarına göre daha çok hayal kurar. Görsel sunuları tercih eder. Nesnelerin yerini bilir. Görsel zekâya sahip olan kişiler, mimar, mühendis, heykeltıraş, fotoğrafçı, ressam, dekoratör olurlar.
4-Müziksel-Ritmik zeka: Şarkıların melodisini hatırlar, güzel şarkı söyler, müzik aleti çalar, ritmik konuşur ve hareket eder, çalışırken masaya vurarak ritim çalar, çevresel gürültülere duyarlıdır. Bu tip zekaya sahip olan kişiler, kompozitör, koroist, besteci, tiyatrocu, şarkıcı, söz yazarı olurlar.
5-Bedensel- Kinestetik Zeka: Duygularını vücut diliyle ifade eder. Bir veya daha fazla sporla uğraşır. Bu kişiler, atlet, dansçı, aktör, balerin, pandomimci, cerrah olurlar.
6-Doğa Zeka: Hayvanlara meraklıdır. Açık havada olmaktan hoşlanır.  Farklı bitki ve hayvanlara ilgi duyar. Doğa olaylarına meraklıdır. Bu kişiler, Ziraat mühendisi, çiçekçi, zoolog, veteriner, astronom, bitki bilimci olurlar.
7-Kişilerarası Zeka: Sosyal ilişkiler kurmaktan hoşlanır. Doğal bir lider olarak görünür. Problemi olan arkadaşına öğütler verir. Bir şeyler anlatmaktan hoşlanır. Başkalarını düşünür,diğerleri onu arkadaşlıkları için arar. Bu kişiler, İş adamı, dini lider, politikacı, danışman, antropolog, parti lideri, hemşire olurlar.
8-İçsel Zeka: Bağımsızlık duygusu güçlüdür. Güçlü ve zayıf yönlerini tanır. Gerçekçi amaçlar oluşturur. Kendini iyi motive eder. Kendi başına çalışmayı tercih eder.Ne hissettiğini doğru şekilde söyler. Hatalardan ve başarılardan öğrenir. Öz saygısı yüksektir. İçsel zeka yönünde gelişmiş kişiler, psikolog, dini lider, araştırmacı, felsefeci, şair, ilahiyatçı, politik lider, sanatçı ve yazar olurlar.


Not: Kuantum Düşünce Yöntemi  (J.Mapes) adlı kitaptan alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...