FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

14.1.15

Hayal Etmek


Hayal edin, fakat burada önemli olan bütün yoğunluğunuzu hayalinize vermenizdir. Burayı sadece okumakla iyi şeyler yapmanız mümkün değildir. Elinize bir kalem kağıt alarak ya da alışıksanız bilgisayarın başına geçerek anlatılacak amaç belirleme sürecinin on iki adımını yazarak uygulamaya doğru ilk adımı yazmalısınız. Öncelikle en çok rahat ettiğiniz çalışma pozisyonuna geçiniz  Ne olmak istediğinizi bununla ilgili fikirlerinizi oluşturmak için en az bir saat harcamayı planlayın. Bu şimdiye kadar sizin harcadığınız  en değerli bir saat olabilir. Şimdi amaçlarınızı ve elde etmek istediğiniz sonuçları belirlemeye başlayacaksınız. Diğer bir deyimle yaşamınız boyunca  seyahat etmek istediğiniz yolun haritasını çıkarmaya başlayacaksınız. Nereye gideceğinizi ve oraya nasıl ulaşacağınızı hesaplayacaksınız. Yapmak istediklerinize hiçbir sınırlama koymayın. Bu şüphesiz olmayacak şeylere amin demek değildir. Çok kısa boyluysanız basketbolda ribaunt yarışında birinci olmayı beklememelisiniz. Bu yarışı kısa boylu olarakta kazanmak mümkün. Fakat o zaman enerjinizi en verimli yerde kullanmıyorsunuz demektir. İstediğiniz şeyi elde etmek mümkündür. Size uygun olan amaçlara kısıt koymak, sınırlı bir yaşamınızın olacağını garanti etmek demektir. Amacınızı belirlerken mümkün olduğu kadar sınırlamalarınızı zorlayın. İstediğinizi elde etmenin tek yolu ne istediğini bilmektir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden onu belirlemeye başlayın.
1-Sonuçlarınızı olumlu cümlelerle ifade edin: Neyin gerçekleşmesini istediğinizi söyleyiniz. Çoğu kez insanlar olmasını istemedikleri şeyleri söylemek eğilimindedirler.
2-Mümkün olduğu kadar kesin olun: Sizin sonucunuzun görüntüsü, sesi, hissi, kokusu nasıldır. Tüm duygularınızla istediğiniz sonuçları tamamlamaya çalışın. Tanımınızın duygusal yönü ne kadar zengin olursa, istediğiniz sonucu elde etmek için beyninizi o oranda güçlendirirsiniz. Sonuca kesin olarak hangi tarihte ulaşacağınızı belirleyin.
3-Açık bir kanıtlama yordamına sahip olun: Sonuca ulaştıktan sonra nasıl görüneceğinizi, nasıl hissedeceğinizi ve dışınızdaki dünyada neler göreceğinizi, neler işiteceğinizi bilin. Amacınıza ulaşıp ulaşmadığınızı nasıl anlayacağınızı bilmezseniz; amacınıza ulaşmış olsanız bile bunu fark edemezsiniz. Sonuçları bilmezseniz kazanıyorken kaybediyor olduğunuzu sanabilirsiniz.
4-Kontrollü olun: Sonuç sizin tarafınızdan başlatılmalı ve sürdürülmelidir. Kendi kendilerini sizin mutluluğunuz için değiştirecek diğer kişilere bağımlı olmamalıdır. Sonuçlarınız sizin doğrudan etkileyebileceğiniz şeyleri yansıtmalıdır.
5-Sonuçlarınız bütünsel olarak anlamlı ve istenir olup olmadığını sınayın: Gerçek amacınızın gelecekteki sonuçlarının neler olacağını tahmin edin. Sonucunuz size ve diğer kişilere yararlı olmalıdır.

Şimdi basit bir örnekle ayaklarınız az ayrık ve ileriye bakacak şekilde ayağa kalkınız. Ellerinizi yere paralel olacak şekilde öne doğru uzatınız. Rahat bir şekilde dönebileceğiniz kadar parmak uçlarınızda sola dönünüz. Döndükten sonra parmaklarınızın karşı duvarda hangi noktayı işaret ettiğine dikkat edin.  Şimdi eski yerinize dönün ve gözlerinizi kapatın. Zihninizde biraz daha öte dönmenin resmini canlandırın. Şimdi dönün. Gözlerinizi açın. Ne olduğuna dikkat edin. Çok daha öteye mi döndünüz?  Şüphesiz. Burada önceki limitlerin ötesine dışsal olarak geçebilmek için önce beyninizi programladınız. Bu bölümü gerçek hayatta yapıyormuş gibi düşünün. Şimdi istediğiniz şekilde bir yaşam yaratacaksınız. Normal yaşantınızda ancak bu noktaya kadar gelebilirsiniz. Fakat zihninizde geçmişteki deneyimlerinizden daha fazla gerçeği yaratacak zaman ayırabilirsiniz. Sonra iç dünyanızda yarattıklarınızı dış dünyada uygulayacaksınız.

Not: Sınırsız Güç (A.Robbins) adlı kitaptan alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...