FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

8.1.15

Korkuyla Başetmek


A-Korkuyu alt etmenin tek yolu, o varken de yola devam etmektir. Korku belki de hep bizim yol arkadaşımız olacaktır. Burada önemli olan, değişim isteğinin korkudan baskın çıkmasıdır. Biz beden değiliz, ama muhteşem beden aracını kullanan Ruhsal bir varlığız.
B- Korkuyu hafifletmenin bir başka yolu da en çok korktuğumuz şeyleri bir kenara yazmak ve şu soruyu sormaktır. “En kötü ihtimalle ne olur?” Sonra bu ihtimalleri yazıp, onlara şöyle karşıdan bir bakmakta yarar vardır. Daha sonra ise Ego benliğin bu korkuları aslında hep abarttığını ve olduğundan büyük boyutlarda zihnimizin perdesine yansıttığını bilmemiz gerekir. Böylece zihnimizdeki bu abartılmış görüntüye karşı ters bir görüntü oluştururuz. Bir kağıda korktuğumuz şey her neyse, onu küçücük, kendi gücümüzü ise, dev gibi çizeriz. Sonrada bu kağıdı her zaman görebileceğimiz bir yere asarak. Onu bilinçaltımıza iyice nakşederiz. Bir süre sonra gerçekten o konuyla ilgili korkunuzun azaldığını göreceksiniz.
C- Üçüncü teknik ise korktuğumuz şeyler için doğru soruları sormaktır. Belki de en temel soru şudur: “Hayatımın tümünü bu şekilde geçirmek ister miydim?”  Daha sonra korktuğunuz, ama yapmayı arzu ettiğiniz şey için: “Yapmasam neler kaybederim?” sorusu gelir. “Böyle korkak,  kenarda, büzülmüş, kıvrılmış, silik, biri olarak yaşamayı mı, yoksa ayakları yere sağlam basan, güvenli ve güçlü bir şekilde yaşayıp, bir destan yaratarak ölmeyi mi tercih ederim?” sorusu da bir başka can alıcı sorudur. Bu soruları iş işten geçmeden sormak bize epeyce fayda sağlar.
D- Çevrenizdeki insanların korkuya teslim olmuş, umudunu yitirmiş kişiler olmamasına dikkat edin. Çünkü her bir duygu gibi korku da bulaşıcıdır. Tersine size ilham ve güç verecek, cesaret aşılayacak kişilerden dostlarınız olsun. Korkaklar farkına varsın ya da varmasınlar yalancı olurlar.
E- Kendinizi korkuyu yenmiş biri olarak görün. Öyleymiş gibi davranın ve öyle olun. Cesaret sahibi biri nasıl davranırsa öyle düşünün ve öyle yapın. Öyle birini ya da birilerini bulun. Onları modelleyin.
F- Asla yalnız olmadığınızı bilin. Her zaman sizin özel koruyucularınız olacaktır. Kuantum planında onlar sizin kaldıramayacağınız bir yükü hafifletmek üzere görevdedirler. Son anda tahmin edemediğiniz yardımlar gelecektir. Nasıl geniş ailesi güçlü dostları ve sevenleri olan insanlar kendilerini güven içinde hissederlerse, sizde öyle olun. Sizinde gözünüzle görmeseniz de koruyucu dostlarınız vardır.
G- Korkuyla birlikte ilerleme alışkanlığı geliştirin. O zaman bu konuda ustalaşacaksınız. Korku hep sizin yanınızda olsa bile, size rehberlik edemeyecektir. Her bir yeni atılımın içinize korku salacağını bilin. Biraz korku biraz kuşku ve heyecan karışımı bir duygunun hep peşinizde olacağınızı bilin. Onu sizin aklınızdan belli bir mesafeden uzak tutun. Kararlarınızı yanıltmayacak ve aklınızı kullanmanıza engel olmayacak şekilde.
H- Bağlılıklarımızı kontrol etmekte bize büyük bir özgürlük sağlar. Çünkü her bir bağlanma, arkasından onu kaybedeceğimize dair bir korkuyu davet eder. Bu yüzden sahip olduklarınızın elinizden gidebileceği fikrine kendinizi hep açık tutmak önemlidir. Bu yüzden sık sık kopuş törenleri düzenlemek fena bir fikir sayılmaz.


 Not: Kuantum Düşünce Yöntemi (J.Mapes) adlı kitaptan alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...