FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

9.1.15

Vizyon Görüntü Oluşturmak


Gelecekle ilgili bir vizyon oluşturmak, her bakımdan önem taşır. Öncelikle en büyük hayalinizin ne olduğunu çok iyi çizmeniz gerekir. Böylelikle hayat malzemesini ne için kullanacağınızı tespit etmiş olursunuz. İçinizde gizli tuttuğunuz en derin isteklerinizi, hiçbir sınırlama koymadan ve hiçbir engel olmadan fark etmek ve yazmak işin birinci adımıdır. Bu hedefin gerçekten sizin özel ve kişisel hedefiniz olduğundan emin olmalısınız.  Bunun için çok güçlü bir sinyalin oluşmasını bekleyin: SEVİNÇ duygusunun! Sevinç duygusu, ruhun en önemli işaretidir. O anda düşündüğünüz şeyin sizin için doğru olduğunu gösterir. Ve sevinç duygusu, aynı zamanda hayalinizi gerçekleştirecek güce ve yeteneğe sahip olduğunuzu da gösterir. Bir görüntü, sizin kendinize ait bir duygu oluşturur. Ya da tersi, daha önce sahip olduğunuz bir duygu, kendine ait bir resim oluşturmuştur. O halde duygunuzun ve kafanızın içindeki resmin farkına varmalısınız. Bir örnek vermekle bitirelim. Bir gün zihnimde borçlarla ilgili görüntüyü açıkça yakaladım. Kafamdaki resim, borçlarımın dağlar gibi yığıldığı, oysa ödeme gücümün onun yanında devede kulak kaldığıydı. Nasıl farkına varmamıştım?! Hemen ayağa kalktım. Elime bir kağıt aldım ve hayali kaynakları dağlar gibi sıraladım. Sekiz on sıradağ vardı en az.  Onun yanında küçücük bir tepe gibi borçlarım duruyordu. Çok değil iki ay sonra, hiç tahmin etmediğim bir yerden sürpriz bir kaynak çıktı ortaya. Aynen kağıt üzerine çizdiğim biçimde hem de. Şimdi zihninizde görüntü oluşturmanın on bir adımını görelim.
1-     Zihninizde bir süre sonra gerçekleştirmek istediğiniz bir görüntü oluşturmak istiyorsanız. Öncelikle sizin için bir anlamı olması gerekiyor. Bu istek içinizden özünüzden kopup gelmeli. Hiç kimse için değil, ama sadece kendiniz için. Ana tema, içinizde her zaman kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz uygun araçları yaratmaktır. Ancak içsel planınızla uyumlu olan bir görüntünün gerçekleşeceğini bilmenizi isterim. Birde hayallerinizin evrensel ilkelere de uyumlu olması gerekir. Toparlarsak kendiniz ve herkes için yararlı olabilecek sonucu arzu etmek.  Kişinin gerçekten ne istediğini bulup bilmesi gerekir. Korkuları, sınırlamaları birer birer ayıklamak gerek. Bazen de çocukluk hayallerine dönülür.
2-     Ulaşmak istediğiniz hedefin sonuçlanmış bir görüntüsünü hafızanızda resmetmeniz gerekir. Bu konuda zihninizin ara süreçleri izlemesine ihtiyacınız yok. Arzu ettiğiniz sonucun içinde yaşarken kendinizi görmelisiniz. Bitmiş ve sonuçlanmış haliyle.
3-     Bu görüntüyü beş duyunuzun tüm unsurlarını kullanarak tümüyle hissetmelisiniz. Kokusunu duymalısınız, rengini görmelisiniz, dokunmalısınız ona, elimizde temasın etkisi kalmalı. Sesler duymalısınız, hayalinizin içindeki senaryonun seslerini. Tadı varsa, onun neye benzediğini bulmalısınız.
4-     Bu sonuç görüntüsü bir senaryo halinde akıp gitmeli. Bir başı, gelişmesi ve sürpriz bir sonu olmalı. Senaryonun çok uzun olmasına gerek yok, kısa fakat etkileyici olmalı. Sadece ihtiyacınız olan görüntüleri kullanmalı, gereksiz detaylara yer vermemelisiniz.
5-     Bu işlemi keyifli bir oyun haline getirmelisiniz. Ondan zevk almalısınız. Böyle yapınca rahat ve gevşek bir zihinsel duruma girersiniz. Asla “acaba becerecek miyim? Ya başarılı olamazsam?” gibi vesveselerin sizi esir almasına izin vermeyin.
6-     Sonuçtan emin olarak sakince beklemelisiniz. Siz görüntüyü gönderince, yanıt mutlaka gelecektir. Bir lokantaya gidip yemek ısmarladığınızda nasıl siparişinizin geleceğinden emin olarak beklerseniz, aynen öyle bekleyin.
7-     Bir yandan da dikkatli ve tetikte olmanız gerekiyor. Sakin yani dikkatli iki duyguyu birbirine kardeş yaparak bir bekleyiş, genel resmin öncü oluşumlarını yakalamanızı sağlar.
8-     Senaryonuzun içinde bir mizah unsurunun olması, duyguyu daha da akıcı kılar. Bir çok reklam senaristi bu tekniği uygular. İzleyicilerin bir meşrubatı içtiklerinde, aşkın en çılgını yaşayacaklarına dair birçok senaryoyu alt mesaj almaları için düzenlenmiştir. Başarının doruklarına ulaşabilme hayalini, belli bir gömlek markasını kullanmakla bütünleştirmek amacıyla kullanılır. Reklamcıların belli şirketler için yaptıkları çalışmaları siz neden kendiniz için yapmayasınız. Metin yazarlarının yaratıcı bir fikri ya da bir görüntüyü bula bilmek için nasıl kafa patlattıklarını iyi bilirim. Çünkü ben de bir zamanlar onlar arasındaydım.  Aynı şeyi kendi hayallerinize ulaşabilmek için kullanmak, hiçte fena bir fikir değildir.
9-     Bir hayalinizi oluşturduktan sonra, sanki sonuçlanmış gibi kutlamak ve evrene, melekelere ya da neye istiyorsanız, ona teşekkür etmek, sonucu kesinleştirir. Hatta bu teşekkürünüzü yazılı olarak bir yerlere yazmak, işi iyice sabitleştirir.
10-Bütün hayallerinizi içine alan “bir kutsal hazine haritası” oluşturun. Üzerine hayalinizle ilgili görsel malzemeleri yerleştireceğiniz bir pano yapın. Resimler, yazılar, küçük objeler bulunan bir pano hazırlamak ve ona sık sık bakmak büyük bir pozitif etki yapar.
11-Hayalinizdeki resmin benzeri yerlerde sık sık bulunun. Onları görün, onlara dokunun. Onlar hakkında konuşun. Onların içinde bulunun ve o anı sık sık hatırlayın.

Not: Kuantum Düşünce Yöntemi (J.Mapes) adlı kitaptan alınmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...