FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

13.3.15

Doğal Ağrı Kesiciler

Sarımsak: Kulak Ağrısı
Karanfil: Diş Ağrısı,Diş Eti İltihabı
Elma Sirkesi:Mide Yanması
Zencefil: Kas Ağrıları
Kiraz: Eklem Ağrıları, Baş Ağrıları
Zerdeçal: Kronik Ağrılar
Su: Genel Yaralanma Ağrıları
Ananas: Mide Şişkinliği, Gaz
Nane: Kas Ağrıları
Yaban Turpu: Sinüs Ağrıları
Yaban Mersini: Mesane İdar Yolu Enfeksiyonları

MAYDANOZUN FAYDALARI

Akdeniz ülkesi bitkisi olan maydanoz kök ve yapraklarından yararlanmak amacıyla üretilir. Yeşil yaprakları yemeklerde ve mezelerde garnitür olarak kullanılırken köklerinin de bazı yemek ve çorbalarda kullanılabilmektedir. Günümüzde üretimi yapılan maydanozlar başlıca 2 ayrı grupta yer almaktadır.
1 – Petroselinum crispum (Mill.) var. Neapolitanum Danert : Yaprak maydanozu olup yaprakları parçalı büyük ve küçük kıvırcık ve düz ince ve geniş olan formları vardır. Kökleri ince yapılıdır. İki ana grubu vardır.
Düz yapraklı maydanozlar : Ülkemizde yetiştirilen gruptur.
Kıvırcık yapraklı maydanozlar : Yaprakları çok kıvırcıktır.
2 – Petroselinum crispum (Mill.) var. Tubesorum Crow. : Kök maydanozu olup yaprakları çok incedir. Kökleri havuç gibi şişkin kısa küt uzun veya geniş olabilmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de 12 ay boyunca pazardan eksik olmayan maydanoz E vitamini bakımından oldukça zengin kokulu bir sebzedir. Yemek ve salataların vazgeçilmez sebzesidir. Maydanoz ülkemizde ticari olarak Akdeniz Ege ve büyük çaplı olarak Marmara bölgelerinde üretilirken uygun iklim koşullarında bütün bölgelerimizde bahçelerde küçük çaplı olarak yetiştirilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...