FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

25.4.15

Rüya Oyunları


Kimseden rüyalarınıza bir anlam yüklemesini istemeyin. Gerçekten istemeyin. Gördüğünüz gibi rüyalar bize pek çok güç sunuyor. O halde başka birinin gelip rüyanızın, hayatınızın rüyasının ne anlama geldiğini söylemesine izin vererek o gücü kendinizden uzaklaştırmak istemezsiniz. Yardıma mı ihtiyacınız var: Rüyanız çok gizemli ve ne anlama geldiğini çıkaramıyorsunuz; bir konu hakkında bir rüya rehberliği istediniz ama başınızı yastığa koyarken aklınızda olan soru ile gördüğünüz rüyanın içeriği arasında bir bağlantı kuramıyorsunuz. Yardım istemekte sorun yoktur. Şahsen ben rüyalarımı keşfederken alabileceğim tüm yardımı alırım. Bir rüya konusunda size en çok yardımcı olabilecek insan, gücünüzü elinizden almadan eylemleriniz hakkında size geri bildirim ve danışma sunabilecek olandır. Bu kişinin rüyalar veya her hangi başka bir şey hakkında uzman olması gerekmez. Elbette rüya yorumcuları pek çok toplumda büyük talep görüyor. Eski ahitteki Danyal ve Yusuf’un hikâyelerini düşünün. Eski Mezopotamya da rüya yorumcusu genellikle krala yakın olan çok güçlü bir kişiydi. Bir Mezopotamya metninde rüya yorumcusu “bir kişinin başının yanında uzanana kişi”  olarak geçiyor. Bu tanın bu kültürde en iyi rüya yorumcularının sözlü analizden oldukça farklı bir şey yapmış oldukları gösteren çok ilginç bir ipucudur.  Bu yorumcular kendilerini rüyacının yerine, onun psişik alanına koymaya ve oradan konuşmaya çalışmışlardır.
Şimşek Rüya Oyunu:
Oyunu iki veya daha fazla kişiyle oynayabilirsiniz. Baş oyuncuları rüyacı ve partner olarak adlandırıyoruz.
İlk Adım: Rüyacı rüyasını bir hikâye gibi, mümkün olduğu kadar basit ve açık bir şekilde anlatır. Ama sadece rüyada görülenleri; Partner rüyacıya tıpkı bir hikâye veya filmmiş gibi, rüyasına bir ad vermesini ister.
İkinci Adım: Partner Üç büyük soru sorar.
1-Kendini nasıl hissediyordun.
2-Gerçeklik kontrolü (Bu rüya ile hayatındaki gerçeklik arasında ne tür ilişkiler kuruyorsun ve bu rüyanın herhangi bir parçası gelecekte meydana gelebilir mi?
3-Şu anda bu konuda neyi bilmek istiyorsun?
Rüyacı her üç soruyu da yanıtlar.
Üçüncü Adım: Partner şimdi rüyanın kendisinde tetiklediği düşünce ve bağlantıları paylaşır. “Eğer bu benim rüyam olsaydı, falanca falanca şeyi düşünürdüm.” Diyerek başlar. Bu kalıp çok önemlidir. “ Eğer bu benim rüyam olsaydı…” diye başlayarak rüyacıya rüyasının veya hayatının ne anlama geldiğini anlatmaya çalışmadığımızı ifade etmiş oluruz. Buradaki rolümüzü her hangi bir uzmanı oynamak değildir. Partner yalnızca dinlediği rüyada dikkatini çeken şeyi veya şeyleri paylaşır. Bunlar arasında kişisel anılar, diğer rüyalar veya sadece akla gelen şeyler olabilir. Rastgele akla gelen şeyler genellikle en iyisidir.
Dördüncü Adım: Konuşmanın ardından partner rüyacıya şu soruyu sorar: “Şimdi ne yapacaksın?” Bu rüyayı onurlandırmak veya rüyanın sunduğu rehberliği kullanmak için hangi eyleme geçeceksin? Eğer rüyacı ne tür eyleme geçeceği konusunda hiçbir ipucuna sahip değilse, partner ona kendi önerilerini sunar; ilgili kişiye telefon etmekten pembe ayakkabıları satın almaya, ilginç referansları çözmek için tarihsel veya dilbilimsel araştırmalar yapmaya kadar. Rüyacı daha fazla bilgi almak ya da bir korkuyu aşmak için rüyaya geri dönmekte isteyebilir. Şimşek rüya oyunu hemen hemen tüm grup ortamları için uygundur.

NoT: Tesadüfler hayaller Rüyalar (R.Maas) adlı kitaptan alıntıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...