FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

13.4.15

Şans Faktörü


Profesör Richard Wiseman’ın bu konudaki makalesi şöyle. On yıllık bir bilimsel araştırma gösteriyor ki, çok büyük bir oranda, insanlar kendileri iyi veya kötü şansı yaratıyorlar. Şanslı insanların, kendi şanslarını dört şekilde yaratmıştır.

1-Fırsatları yaratmakta ve görmekte başarılılar.
2-İçsel güdülerini dinleyerek doğru karar veriyorlar.
3-İyi olanı bekleyerek, beklentilerini doğrulayan olayları yaratıyorlar.
4-Kötü şansı iyiye çevirecek dayanıklılıkları var. Kötü şansla da karşılaşınca daha kötüsü de olabilirdi diyorlar.

Eğer melek kartlarıyla bir süre de olsa çalıştıysanız 3. Ve 4. Madde de meleklerinizin nasıl etkili olduğunu yaşamışsınızdır. MADDE 3: “ İyi olanı bekleyerek, beklentilerini doğrulayan olayları yaratıyorlar.” Bir konuda soru soruyoruz ve bir melek kartı çekiyoruz. Sonra o kart aracılığıyla melekler bize şöyle diyor: ‘ Bir mucize bekle…’ veya ‘Halloldu…’ Bizde o mucizeyi bekliyoruz ve o mucize geliyor. Mucize ‘yaratılıyor’ ya da onu inancımızla biz yaratıyoruz. Ne fark eder? Önemli olan, o mucize gerçekleşiyor ve biz o mucizeyi yaşıyoruz. Yani ‘beklentimizi doğrulayan olayı yaratıyoruz.’ MADDE 1: “fırsatları görmek” le alakalı makalede Profesör Wiseman’ın çok komik bir örneği var. Şanslı insanlar şanssız olduğunu düşünenlere göre daha fazla ‘güzel fırsatlar’ yakalıyorlar. Bunun gerçekten de şans olup olmadığını anlamak için Wiseman bir deney yapıyor. Bir deney ortamında katılımcılara, ellerine verdikleri gazete de kaç resim olduğunu saymaları söyleniyor. Şansız olanlar iki dakikada cevabı buluyorlar. Şanslı olanlar ise bir kaç saniyede. Neden mi? Çünkü gazetenin ikinci ‘Sayfasında; saymayı bırakın, bu gazetede 43 resim var.’ Yazıyor! İşin ilginç yanı, bu yazı yarım gazete sayfası büyüklüğünde, koca harflerle yazılmış. Şansız olduğunu düşünen insanlar ise bu koca yazıyı görmüyorlar. Eğlencesine, Wiseman ikinci bir mesaj daha koyuyor gazetenin ortasına: “Saymayı bırakın, araştırmacınıza bu yazıyı gördüğünüzü söyleyin ve 250 Pound kazanın.” Bu yazıyı da kimlerin gördüğünü tahmin etmek zor değil. Şanssız olduğunu düşünen insanların algısı, 250 Pound’luk ödülü görmeye kapalı olsa gerek. MADDE 4: Kötü şansı iyiye çevirecek dayanıklılıkları var. Kötü şansla karşılaşınca daha kötüsü de olabilirdi diyorlar. Madde 4’e melekler açısından bakalım. Diyelim ki bir konuda içiniz hiç rahat değil. ‘Uff ne olacak bu durum.’  diyorsunuz, bir çıkar yol da görünmüyor. Derin bir iç çekiyorsunuz. Ve belki de biraz olsun gülümseyebilmek için bir melek kartı çekiyorsunuz. Meleklerinizden gelen mesaj: “ İlahi zamanlama; her şey tam olması gibi oluyor, bu olaydaki hayrı göreceksin…”  şeklinde. Tamam, bununda bir nedeni var diyorsunuz. Geri dönüp baktığımda her olayın ardında bir hayır vardı, demek ki bunda da bir hayır var. Bekleyip görelim. Mesajı aldınız ve melekleri dinlediniz. Eğer meleklerin mesajlarını duyabiliyorsanız, melekleriniz size bu konuda biraz daha detay verebiliyorlar tabi. Kısacası melekler yardımıyla kendi şansımızı kendimiz yarata biliriz. Meleklerle çalıştığımızda bunu daha da rahat yapabiliyoruz.
Bu konuda baş melek Ceremayel bizlere şöyle der. “Ben size her durumda, her anda, en karanlık anınızda bile o durumla ilgili ufak, küçücükte olsa var olan hayrı bulmanızı tavsiye ediyorum. O durumdaki hayır o durumdaki  ‘iyilik’  ne?. Mutlaka ve mutlaka birinin önerdiği şey, yaşadığı bir deneyim veya aldığı bir hediye vardır. Bunu gördüğünüzde sevgili arkadaşlar en zor anınız bile kolaylaşır. Bilin ki her şeyin ardında bir düzen, bir neden var. Ve sizinde bu düzende çok önemli bir rolünüz var. Kendinize sorun; Benim tüm bu senaryodaki görevim nedir?  Siz cevabını bulacaksınız. Ve o zaman her şey netleşecek. Ve bu da geçecek. O hayal ettiğiniz, istediğiniz an gelecek. Ve an bileceksiniz ki, o anın tadına varmanız için bu zor dönemler gerekliymiş.

NoT: İş Hayatında Melekler (B.Erikli.İkala) adlı kitaptan alınmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...