FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

7.5.15

Engeli İmgelemeyle Aşmak


Seminerlerimde genellikle insanların gevşemelerine yardımcı olarak, sonrada onlardan yaşantılarının her hangi bir parçasındaki bir görüntüyü şimdiye getirmelerini isteyerek işe başlarım. Bu o gün yolda gelirken yaşadıkları şey olabilir, çocuklukta gördükleri bir rüya olabilir ya da hemen o anda zihinlerinde ortaya çıkan bir görüntü olabilir. Eğer akıllarına hiçbir şey gelmezse, bedenlerinde en güçlü olarak hissettikleri şeyin ne olduğunu düşünmelerini tavsiye ederim. Bedenlerinin içine girip ne göreceklerine bakmalarını isterim. Her hangi bir görüntü algılamakta zorlanan insanlar olur; kilitlenirler. Engellerine bir şekil ve isim vermeye istekli oldukları sürece bu onlar için aslında harika bir fırsat anıdır.
·        “Üzgünüm. Tamamen kapanmış durumdayım.” Dedi. Rhode Island’ verdiğim seminerin başında bir imgeyi paylaşması için ilk seçtiğim kadın.
-Ne hissettiğini söyle.
·        Zorluk.
-Bu zorluğu nerede hissediyorsun? Dediğimde gövdesini işaret etti.
-Elini oraya koy. Şimdi senden oradaki hislerini izlemeni istiyorum. Vücudunda oraya doğru gittiğini hayal edebilir misin?
·        Evet
-Orada biri veya bir şey var. Görüyor musun?
·        Evet. Babam
_Babanla ilişkinde ihtiyaç duyduğun şey nedir?
·        Onu affedip affedemeyeceğimi anlamam gerekiyor.
-Bunu yapabilmek için neye ihtiyacın olabilir?
·        O küçük kızı geri getirmem gerekiyor.
-Sanırım o orada. Onu görebiliyor musun? Dedim risk alarak
·        Deneyeceğim.
Günlük hayal kurma pratiği, enerjilerimizi engelleyen ve saptıran faydasız görüntüleri temizlemeyi, bize cesaret ve güven veren, pozitif harekete geçirici görüntüler üzerinde odaklanmayı da kapsar. Olumsuz görüntüleri temizleme de karşılaşılan zorluklardan biri de genellikle bunların bizim üzerimizdeki kontrolünün farkında olmamamızdır. Toz böcekçikleri veya bakterileri gibi bilinçli algımızın eşiğinin çok altında beslenebilir ve çoğalabilirler. Bir panik, mide bulantısı veya güçlü bir korku anında ortaya çıkıp her yanımızı kaplayabilirler. Bunların bizi kontrol etmesini sağlayan olaylar derinde gizlenmiş veya açmak istemediğimiz kapıların arkasında kilitli bırakılarak bastırılmış olabilir. Dondurucu bir korkuya veya hissizleştirici bir engele pek görüntü denemez. Yinede korkunun veya engelin içinde keşfedilmeyi bekleyen bir görüntü vardır. O görüntü bilince getirildiğinde ve üzerinde çalışıldığında çok önemli bir iyileşme ve ilerleme mümkün hale gelir. Kişisel geçmişimizi temizlemekten bahsediyoruz. Bilgisayarınızda araçlar kutusunda geçmişi temizle düğmesi gibi tıkladığınızda geçmişi temizleyen bir düğme beyinde mevcut değildir. Fakat gizli sabotajcıları saklandıkları karanlıklardan çıkarmak için kendimizi tarayabiliriz.  Tarama ve temizleme bazen kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem olabilir.
·        Hayatınızdaki bir sorunu veya bir zorluğu tanımlayın.
·        Sessiz bir yer ve zaman seçin, gözlerinizi kapatın ve bedeninizde konuyu en güçlü şekilde hisseden yere gidin.
·        Şimdi o zorluğun bir görüntüsünün size görünmesini isteyin.
·        Görüntüyü gördüğünüz zaman bilinçli bir şekilde üzerinde çalışıp, onu değiştirip değiştiremediğinize bakın.
 Kendini sürekli olarak bir endişe düğümü içinde sıkışmış hisseden bir kadın bu egzersizi yaptı. Ona görünen resim arapsaçına dönmüş korkunç bir halat yumağıydı. Nazikçe halatı çözmeye başladığını hayal ettiğinde inanılmaz bir içsel rahatlık hissetti. O kördüğümler yumağı şimdi istediği gibi kullanabileceği güçlü bir halat haline gelmişti. Kısa bir süre sonra kendini o halatı kullanarak dik bir yamaca tırmanırken hayal etmeyi başardı. Bu hayatındaki başka bir zorluktu ve şimdi kendiliğinden çözüme kavuşuyordu. Tüm bunlar daha önce yapmaya cesareti ve yeteneği olmadığını düşündüğü şeylerdi. Bu tek örnekte hayal pratiğinin günlük hayatta nasıl işe yarayabileceğini görüyoruz. Önce bir konuyu şahsi bir görüntü olarak karşımıza alıyoruz. Sonra o görüntüyle etkileşime giriyoruz ve bilinçli bir iradeyle onu değiştirmeye (eğer olumluysa güçlendirmeye) çalışıyoruz. Eğer süreç işe yarıyorsa görüntüler giderek canlanacak, akla gelmeyen bazı gelişmeler meydana gelecektir. İşte böyle bir durumda imajinal olayların gerçek haline geldiğini anlarız. Bedenlerimiz ( ve belki de evren ) bu görüntülere inanmaya başlar. Her hayal kurma eylemi sonunda sonuçları hislerimiz ve enerji düzeyimiz arayıcılığıyla saptayabiliriz. Üzerinde ilerlediğimiz yollarda karşımıza çıkan ve hayatın doğal bir parçası olan engeller, ister içimizde, ister çevremizde, ister her ikisinde bulunsun, bizim için öğretmeler ve yardımcılar haline gelebilir. Bir engel bizi yeni bir yönde keşif yapmaya sevk edebilir, yeni yetenek ve cesaretler geliştirmemizi sağlayabilir ya da hayatta neyin önemli olduğuna bakmaya teşvik edebilir.
·        Bir engel bir zaman ayarlama cihazı görevi görerek bizi her şeyi doğru bir şekilde zamanlamaya ve sabırlı olmaya yönlendirebilir.
·        Bir engel yeni bir düzeye geçmemiz için gerekli nitelik ve yetenekleri ortaya çıkarmamızı veya geliştirmemizi sağlayan bir test olabilir.
·        Bir engel bizi gitmeye çalıştığımız yerden daha iyi bir yere götüren bir yan yol olabilir.
·        Bir engel her şeye aynı şekilde devam etmek yerine bir üst düzeye çıkmamızı, gerçekten neyi başarmak istediğimizi(hangi parçamızın bunu başarmaya çalıştığını)yeniden değerlendirmemizi sağlayan bir yol silindirinin parçası olabilir.
·        Bir engel daha büyük şeylere başlamak için gerekli enerjiyi elde etmemize yardım eden bir ivme arttırıcı olabilir.
Bir engelin yapısını anlamamız için ona şekil ve isim vermemiz, ardından onunla biraz oynayıp veya görüntüsünü değiştirip ne olduğunu görmemiz gerekir. Algı anının kendisi her şeyi değiştirebilir.

NoT: Rüyalar Tesadüfler Hayaller (R.Mass) adlı kitaptan alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...