FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

12.5.15

Menapozu Atlatma Yolları


Yumurtalıkların daha az kadınlık hormonu üretmeye başlayan her kadın belli bir yaşa geldiğinde menopozu yaşar. Ancak gelişen tıp ve teknoloji, bu dönemin hissedilmeden atlatılmasını, hatta olumlu yönlerinin kadınlar tarafından yaşanmasını mümkün hale getirmiştir. Tabii bu ancak düzenli doktor kontrol ve tedavileri ile mümkündür. Doğal olarak azalmaya başlayan hormonları kısmen yerine koymayı hedefleyen hormon replasman tedavisi, bu dönemde olabilecek riskleri en aza indirebilmekte, yaşam kalitesini arttırmaktadır. Ancak bunun için rutin doktor kontrolleri gereklidir.
Menopoz Belirtileri
1. Sıcak basması ve terlemeler. Bu en çok görülen ve en tipik menopoz belirtisidir.
2. Depresyon, uykusuzluk, sinirlilik ve yorgunluk. Bu şikayetler menopoz dönemlerine yakın hissedilmeye başlandığında altında psikolojik nedenler aramadan önce menopoz üzerinde durulmalıdır.
3. Kilo alma bir menopoz belirtisi değildir ve genellikle menopozdan çok önce başlar.
4. Adet düzeninde değişiklikler. Adetlerde gecikmeler, az ya da fazla miktarda veya uzamış adet dönemleri.
Tedavi
Menopozun tek bir “tedavi”si yoktur. Aslında yapılmaya çalışılan bu hormonal değişimin vücutta çeşitli sistemlerde yaptığı istenmeyen değişiklikleri önlemek ve hayat kalitesini yüksek tutmaktır. Bu amaçla cinsel hayatı, günlük aktiviteyi, kemik yapısını, kalp-damar sistemini ve ruh halini yerine göre beraber veya ayrı ayrı o kişi için göz önüne almak, değerlendirmek ve uygun tedaviyi vermek gerekir. Bundan da anlaşılacağı gibi herkese uyan “tek tip” bir menopoz “tedavi”si olamaz. Her ilacın bir yan etkisi vardır. Özellikle hormonlar uzman kontrolünde olmadan kesinlikle devam edilmemesi gereken ilaçlardır. Menopozal yaş grubu bayanların yaş riski ile oluşma ihtimali artan başlıca kanser türleri menopoz takibi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından taranması ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Bu amaçlarla, kadın hastalıkları ve doğum bölümü dışında da bu yaşlardaki kadınların gerek menopoz gerekse yaşın getirisi olan bir takım hastalıkları taramak ve erken teşhis etmek amacıyla yaş kategorilerine uygun bir menopoz tarama ve takip programı oluşturulmalıdır.
Menopozu Daha Rahat Atlatmanın Yolları
1. Hemen başlayın ve ömür boyu spor yapın. (kemiklerin erimesi önlenir, tansiyon yükselmeleri önlenir, kalp ve damarlar korunur, selülit önlenir, ruhsal durumunuz “genç” kalır.)
2. Sigara içmeyin.
3. Güneşe çıkın (güneş kemikleri güçlendirir).
4. Her gün kalsiyum alın. Gerekirse çinko takviyesi yapın.
5. Yeşil renkli sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Örneğin bol bol roka yiyin. Roka, dereotu, ıspanak, brokoli çok yararlı ve sağlıklı besinlerdir.
6. Menopoza girdikten sonra değil, öncesinde bol bol süt ürünü tüketmek önemli. Bunun için her gün yoğurt yiyin.
7. Beyaz unlu gıdalardan ve şekerden uzak durun.
8. Menopoz döneminde kilo alabilirsiniz. Kilo vermek için aç kalmayın. Günde üç öğününüzü yiyip, ara öğünlerde de meyve ve tok tutucu hafif şeyler tüketin.
9. Bol su için ama oda sıcaklığında ılık su olmalı.
MENOPOZ İÇİN YOGA HAREKETLERİ
Menopoz öncesi veya menopoz döneminde kadınların hormon dengelerinde ve vücut kimyalarında değişiklikler oluştuğundan vücut dengesi bozulabilir. Yoga’da yapılan esneme ve gevşeme egzersizleri ile kan dolaşımı dengelenir ve bütün hücrelere daha çok oksijen gitmesi sağlanır. Bu egzersizler, endokrin yani iç salgı bezlerinin ve kadın üreme organlarının en üst seviyede çalışmasını sağlar. Menopoz öncesi ve süresince yapılabilecek genel Yoga teknikleri: Hareketlerin yavaş ve kontrollü gevşeme biçiminde olması gerekir. Hareketlerde sağlanacak kontrol kişinin bedenine çok daha hakim olmasını sağlar. Hareketler doğru yapıldığı takdirde menopoz dönemini son derece huzurlu ve sorunsuz geçirmeniz mümkündür.
Hareketlere başlamadan önce;
. Önce duruşu zihninizde hayal edin ve vücudunuzu harekete hazırlayın.
. Duruşlar esnasında yavaş hareket edin, bu kaslarınızın esnemesini sağlar ve sakatlanmaları önler.
. Egzersiz boyunca nefes hareketlerine odaklanın ve nefesinizi asla tutmayın. Nefesinizin rahatlıkla akışını sağlayın.
1. Locust ( çekirge ) duruşu
Locust duruşu kadın üreme organının güçlenmesini sağlar. Bu duruş, pelvis (kasık) bölgesinde kan dolaşımını düzenler , bölgeye oksijen gitmesini ve yumurtalıkların sağlıklı olmasını sağlar.Aşırı kanama , terleme ve sıcak basma sorunları yaşayan kişilerin yapması önerilir.
• Yüzüstü yere uzanın. Ellerinizi yumruk yapıp kalçanızın altına karın bölgesine doğru yerleştirin. Bu işlem, egzersizi yaparken bel omuruna baskı yapılmasını önler.
• Vücudunuzu düzleştirin ve sağ bacağınızı olabildiğince dik tutup kaldırın ve 5 ile 20 saniye arası havada tutun.
• Bacağınızı yavaşca yatar pozisyona getirin. Sol bacak ile tekrar hareketi uygulayın. Her bacakta bu hareketi 10 kez tekrarlayın.
2. Pump – Pompa ( Tulumba) duruşu
Bu duruş pelvis bölgesinde kan dolaşımını sağlar ve yumurtalıkların fonsiyonunun sağlıklı olmasına yarar. Aynı zamanda aşırı kanama, terleme ve sıcak basma sorunlarını kontrol altına alır.
• Yere sırt üstü yatın ve sırtınızın bir bölümünü yere yaslayın. Bu duruş, karın kaslarınızın, alt sırt bölgesini germeden çalışmasını sağlar.
• Sağ bacağınızı nefes alıp vererek kaldırın. Sırtınızı düz bir biçimde yere yaslayın ve vücudunuzun geri kalan kısmının gevşemesini sağlayın. Bacağınızı çok yavaş hareket ettirin; bacağınızın bir yay tarafından çekildiğini hayal edin. Bacağınızı kaldırırken nefes alın , indirirken nefes verin.
• Bu egzersizi sol bacağınız ile yapın. Bu çalışma 5-10 kez tekrarlanabilir.

3. Wide Angle Pose- Geniş açılı duruş
Bu egzersiz, pelvis bölgesinin tamamen açılması ve üreme organına enerji akışını sağlar, yumurtalık fonsiyonlarının ve kanamaların düzenli olmasına yarar .
• Sırt üstü yere yatın bacaklarınızı duvara yaslayarak V biçiminde açın . Kollarınızı da her iki tarafa açarak bırakın.
• Kalçanızı mümkün olduğunca duvara yakın tutun , hem duvara ve hem de yere yaslayın. Bacaklar olabildiğince birbirinden ayrık ve rahat bir pozisyonda olmalı
• Bacaklarınızı birleştirip 1 dakika bu pozisyonda kalın.
4. Pelvic Arch- Pelvik yay duruşu
Bu duruş pelvik kaslarının esnemesini sağlayan mükemmel bir egzersizdir.
Menopoza bağlı vajinal ve mesane sorunlarıile ilgili kan dolaşımını sağlar ve pelvis bölgesini rahatlatır.
• Dizlerinizi büküp sırt üstü yatın. Bacaklarınızı kenara doğru açık bırakın.
• Ellerinizle ayak bileklerinizi kavrayın.
• Nefes alırken, kasığınızı doğrultun. Nefes verirken, gevşeyin ve kasığınızı indirin.
• Bu egzersizi birkaç kez tekrar edin.
Bu egzersiz menopoza bağlı yorgunluk, güç kaybı, halsizlik gibi durumlar için idealdir. Ayrıca tüm omurga sisteminin esnemesine , adet sancıları ve bel ağrılarının azalmasına neden olur.
• Yüzüstü yere yatın, ellerinizi yanınıza koyun.
• Bacaklarınızı yavaşça dizlerinizden kırın ve ayaklarınızı kalçanıza doğru çekin.
• Kollarınızla ayak bileklerinizi teker teker kavramaya çalışın. Ayaklarınızı esnetmeniz bileklerinizi daha kolay tutmanızı sağlayacaktır.
• Nefes alırken bedeninizi mümkün olduğu kadar yerden yukarıya doğru kaldırmaya çalışın ve başınızı arkaya doğru esnetin. Bu duruş esnasında dizlerinizi birbirine yakın tutmaya gayret edin
• Kalçalarınızı yerden kaldırırken sıkın. Bu pozisyonda 10-15 saniye kalın. Yavaşca duruşu gevşetin. Çenenizi yere yaslayın ve bacaklarınızı serbest bırakın ve tekrar yere koyun. Tekrar esas pozisyona geçin. 5 kez tekrar edin.
7. Child’s Pose- Çocuk duruşu
Menopoza bağlı endişelerden arınmanızı sağlayacak ve sizi rahatlatacak bir duruştur. Bu egzersiz bel bölgesini esnetir, adet sancılarının ve bel ağrılarınızın azalmasına yarar.
• Topuklarınızın üzerinde dizleriniz bükük pozisyonda oturun. Eğilin ve alnınızı yere dayayın. Omurgadan başınıza doğru mümkün olduğu kadar esneyin.
• Gözlerinizi kapatın ve bu pozisyonda rahat hissettiğiniz sürece kalın.

* alıntıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...