FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

1.6.15

Zihinsel Tatil Egzersizi


·        Bu egzersizi nefes alma egzersizinden hemen sonra deneyin.
·         Ya da öyle bir zaman seçin ki zaten epey gevşemiş olun.
·        Zihinsel tatil alıştırmalarını zor durumlarda yapmadan önce, gergin olmadığınız koşullarda yapmalısınız. O halde mükemmeliyetçiler dikkatli olun.
·        Kendinize rahat bir pozisyon bulun ve gözlerinizi kapatın.
·        İşe kendinize ait bir yolculuk çantası ya da valizi hatırlayarak başlayın. Zihninizde valizi yatağın üzerinde hazırlanmış olarak görün. Açık valize bakarken kendi kendinize “tatil” kelimesini tekrarlayın, havaya girin. Sahneyi zihninizde canlandırın ve en sevdiğiniz tatil yerine gittiğinizi hissedin. Para önemli değil, hatta ne kadar pahalı olursa o kadar iyidir.
·        Gitmeye hazırsınız. Valizinizi kapatın. Şimdi havaalanında, tren istasyonun da, veya vapur iskelesindesiniz. Buraya özel şoförünüzün sürdüğü bir limuzinle geldiniz. Uçağa, trene veya vapura biniyorsunuz.
·        Tatil için gideceğiniz yere vardınız. Olağanüstü ve tam sizin istediğiniz gibi. Zihninizde her şeyi tüm ayrıntılarıyla inceleyin. Dağlar, deniz, sahil, ağaçlar, kırlar, neyi seçebiliyorsanız.
·        Kendinizi çevrede dolaşırken görün. Sahnenin güzelliğinden zevk alın. Bu şahane çevreden duyduğunuz zevki hissedin. Hayalinizin içine girip orada olun. Bu zihinsel tatilde gerçekten olmayı tümüyle zevkli bir deneyim haline getirin.
·        Geri gelmek istediğinizde sadece yavaş yavaş kaslarınızı gerin tekrar gevşetin ve gözlerinizi açın. Yüzünüzdeki gülümsemeyi koruyun size çok yakıştı.

Sorunlarla karşılaşırsanız:
İdeal tatilinizi hayal etmekte zorluk mu çekiyorsunuz? Belki hayal gücünüz uzun zamandır kullanılmadığından paslanmış olabilir. Hayal gücünüzü veya fantezi yeteneğinizi geri kazanmak için işe çevrenizdeki bir nesne ile başlayın. Bir bitki, telefon, resim ya da her hangi bir şeyi hayal ederek başlayın. Nesneye yakından bakın, tüm ayrıntıları gözleyin. Bunu bir kez yaptıktan sonra gözlerinizi kapatıp nesneyi kendi kendinize tarif etmeye çalışın ve olabildiğince çok sayıda ayrıntıyı hatırlayın. Şimdi gözlerinizi açın ve nesneyi doğru hatırlayıp hatırlamadığınızı kontrol edin. Bu alıştırmayı ne kadar sık yaparsanız bir şeyin resmini zihninizde o kadar iyi canlandırabileceksiniz. Bir şeyi hatırlayabilmeniz demek, o şeyin resmini zihninizde canlandırmanız demektir. Hayal edemediğiniz bir şeyi tarif edemezsiniz. Hayal gücünüzü iyileştirmeniz otomatik olarak belleğinizi de iyileştirecektir.


 N0T: Olumlu Düşünme (V.Pfinner) adlı kitaptan alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...