FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

5.11.15

Feng Shui Tavsiyeleri


Hem evin içinde hem evin dışında kapının çevresindeki en azından bir metrekarelik alanda hiçbir nesne hiçbir eşya bulunmamalıdır. Unutmayın ki eğer insanlar içeri girmekte zorlanırsa chi de zorlanacaktır. Ayrıca kapının duvara dek ya da en azından doksan derece açıyla açılabilmesini hiçbir şeyin engellememesini de sağlayın. Eğer duvarlar ya da mobilyaların yerleştirilişi kapının serbestçe açılmasını engelleyecek şekildeyse bir sürme kapı takmayı düşünün.  Biz bir eve ilk girdiğimizde belli bir his duyarız. Eve giren Chi de aynı şekilde hisseder. Bu yüzden bir eve girdiğiniz de ilk görüntünün neşe verici ve hoş bir görüntü olması özellikle önemlidir. Bir eve girdiğiniz de görünen ilk oda tüm evdeki atmosferi etkiler. Eğer girişten mutfak görünüyorsa atmosfer oburluk içerebilir. Eğer yatak odası görülüyorsa tembellik içerebilir. Eğer banyo görülüyorsa atmosferin nasıl olacağını hayal edebilirsiniz. Bu yüzden ideal olarak girişten bakıldığında oturma odasının görülmesi evinize bir dostluk ve neşe atmosferi verecektir. Eğer eviniz bunu olanaksız kılacak şekilde inşa edilmişse yine de yapabileceğiniz bir şey vardır. Bu da evinize dış kapıdan görülebilecek uygun bir “dikkat çekici nesne” yerleştirmektir. Bu dikkat çekici nesne bir resim, bir heykel, ya da etkileyici başka bir şey olabilir. Evinizde ve yaşamınızda oluşturmak istediğiniz bir resmi dış kapının karşısına ya da girişten bakıldığında göze çarpan bir yere asın. Resmin mutlu bir konusu olduğundan emin olun. Evinizin en azından bir bölümünün direk güneş ışığı alması önemlidir. Pratikte bu en azından bir pencerenin doğuya, güneye, ya da batıya bakması gerektiği anlamına gelir.
-Doğudan gelen ışık yeni başlangıçlar ve iyimserlik getirir.
-Güneyden gelen ışık canlılık ve sağlık getirir.
-Batıdan gelen ışık aşk ve rahatlama getirir.
Yeni bir ev satın alırken bunların en azından birinin bulunduğuna dikkat etmenin yanı sıra güneş ışığının eve ulaşmasını engelleyecek bir şeyin bulunmadığına da dikkat edilmelidir. İşte yaygın ışıklandırma tiplerini sıralarsak şöyledir.
-Beyaz ampullerin kullanılması tavsiye edilir. Ancak direk ışık kullanmak doğru olmadığından, bu lambalar bir abajur ya da ışığı yayacak diğer armatürlerle çevrelenmelidir.
-Halojen ışıklandırma da aynı nedenden ötürü özellikle yukarı doğru dönük olduğunda iyidir.
-Eğer spotlar kullanılacaksa ışığı dağıtacak armatürlerle birlikte kullanılmaları en iyisidir.  Ya da en azından onları yataklara, masalara, ve kanepelere yöneltmekten kaçınılmalıdır.
-Floresan ışıklandırma insanların hasta görünmelerine neden olduğundan ideal bir ışıklandırma değildir. İlle de fleronsan ışıklandırma isteniyorsa şimdi piyasada bulunan sarı flerosanların tercih edilmesi tavsiye edilir.
Fenh shui tarafından tavsiye edilen bitki aşağı doğru dökülen ya da aşağı doğru büyüyen tipler yerine yukarı doğru büyüyen geniş yapraklı tiplerdir. Çünkü yukarı doğru büyüyen bitkiler chi’yi yükseltir ve güçlendirirken aşağı doğru dökülen bitkiler chi’yi toprağa aktarırlar. Önce evinizi tüm ölmüş bitkilerden hatta ölmek üzere olan bitkilerden arındırın. Eğer bitkilere bakmayı zor buluyorsanız onların yerine ipek bitkileri geçirebilirsiniz. Sağlıksız gerçek bitkiler yerine iyi korunan ipek bitkiler daha iyidir. Eve çiçek buketleri getirdiğinizde de solmaya ya da hoş olmayan bir koku yaymaya başlar başlamaz onu atınız. Beyaz hala birçok evde duvarlar ve tavanlar için zemin rengi olarak kullanılmaktadır. Batılıların beyazı gerçek bir renk olarak algılamalarının tersine Çinliler beyazı rengin yokluğu olarak görürler. Bu yüzden onu yaşamın yokluğu anlamına gelen ölümle ilişkilendirirler. İlk adım gereksiz eşyayı tanımlamaktır. Yakında ya da gelecekte kullanılması öngörülmeyen şeyleri atmak gerekir. Bunlar giymediğimiz ve hala dolabımızda asılı giysileri, rafta toz tutan mutfak gereçlerini uzun zaman önce bıraktığımız projelerden kalma çalışmalar olabilir. Bir mevsim boyunca giymediğiniz her giysinin dolabınızı terk etmesine karar verin. Gerçek zorluk tüm evinizin düzenli olarak temizlenmesinin çok zahmetli bir iş olmasıdır. Bu yüzden işe tek bir çekmeceyi düzeltmekle başlayın. Bir çekmeceyi düzene sokmak giderek sizde tüm çekmeceleri sonra belki tüm dolabı tüm odayı hatta tüm evi düzene sokma arzusu uyandıracaktır. Eve yeni b ir şey getirdiğinizde onun yerine evden bir şey atın. Bu zor olmakla birlikte asla gereksiz şeyleri biriktirmemenizi sağlar. Eşyalarınızı öylece atmak yerine onlara muhtaç insanlara verdiğinizde onlardan ayrılmanız daha kolay olur. Bu ayrıca toplumu düşünen ve çevresel olarak sağlıklı bir uygulamadır. Bir demet Adaçayını tercihen kuru iyi havalandırılan karanlık bir yerde tavana baş aşağı asarak kurutun. Bu demet ufalanmaya başlar başlamaz birkaç yaprak alıp onları ısıya dayanıklı bir kaba koyun. Onları yakın ve dumanın evinizin her yerine yayılmasını sağlayın.  O kabı odadan odaya dolaştırın ve her odayı adaçayı dumanıyla arındırın. Özellikle evde o rahatsız edici hissi duyduğunuz kendinizi huzursuz hissettiğiniz yerlere odaklanın. Eğer olumsuz enerjiyi hala hissediyorsanız bu işlemi tekrarlayın. Chi esasen eve dış kapıdan ve oradan da evin odalarına girer. Chi’nin eve tüm kuvvetiyle girdiğini ve katı bir nesneye çarpıncaya kadar dek bir düz çizgi halinde ilerlediğini bu katı nesnenin onu dağıtıp her yöne gönderdiğini bildirir.
-Bir kişi tam kapının karşısında uyuyorsa aşırı fazla chi uyku düzeninde ya da cinsel işlevde bozukluğa neden olabilir.
-Bir kişi kapının karşısında çalışıyorsa aşırı chi o kişinin mesleki yaşamında aksamalara yol açabilir. Onun konsantre olmaması ve sonuç olarak yanlış kararlar vermesine neden olabilir.
-Bir kapının karşısında bir yemek masasının yer alması Orada yemek yiyenlerde sindirim sorunlarına ya da diğer rahatsızlıklara neden olabilir.
-Eğer kapı oturma odasındaki sohbet köşesi karşısındaysa İletişimde sorunlar ortaya çıkabilir ve sosyal ilişkiler bozulabilir. İdeal olarak bir insan yatakları, masaları ya da koltukları direk olarak bir kapının karşısına yerleştirmekten kaçınmalıdır. Ancak söz konusu mobilyanın yerini değiştirmek mümkün değilse kapı ile saldırıya uğrayan mobilyalar arasında enerjisel bir bölmenin yaratılmasını önerirler. Örneğin tavana bir kristal asarak ya da odada biri kapının sağına diğeri de odanın bir metre içerisine sola doğru karşılıklı iki doğal kristaller koyarak yapılabilir. İki duvar kesiştiğinde bir iç köşe oluşur. Evdeki her odada genellikle dört iç köşe vardır. Feng shu’ye göre chi bu köşelerde birikir. Eğer böyle bir köşede bir dolap, büfe ya da sandık gibi eşya varsa chi orada sıkışıp kalmayacaktır.
-Bir yatak odasındaki bir köşe Bizim duygusal ve mahrem potansiyelimizi gerçekleştirmemizi engelleyebilir. Böylece yakın ilişkilerden ve yakın ilişkiler alanında potansiyelimizi gerçekleştirmekten korkabilir, engellendiğimizi, gözümüzün korktuğunu cesaretten yoksun olduğumuzu da hissedebiliriz.
-Bir çalışma odasındaki ya da ofisteki bir köşe Bizim mesleki potansiyelimizi gerçekleştirmemizi engelleyebilir. Engellendiğimizi, gözümüzün korktuğunu ya da cesaretten yoksun olduğumuzu hissedebiliriz.
-Oturma odasındaki bir köşe Sosyal bakımdan engellenmemize neden olabilir.Hatta kendimizi sosyal olarak tecrit edilmiş bulabiliriz.
Eğer bir köşe de hiçbir mobilya yoksa o köşeye bir saksı çiçeği yerleştirerek o köşeyi aktive edebilirsiniz. Çevremizdeki mobilyadaki dokular tutumlarımızı etkiler. Metal, ahşap ve cam gibi sert materyallerin karakterize ettiği bir dekorasyon kendimize ve başkalarına karşı esnek olmayan ve uzlaşmaz bir yaklaşımı teşvik eder. Kumaş, köpük ve kağıt gibi yumuşak ve esnek materyaller içeren bir dekorasyon chi akışını yumuşatır ve kendimize ve başkalarına karşı esnek ve uzlaşmacı bir yaklaşımı teşvik eder. Eğer siz yaşamınızdaki kişilerle aranızdaki sınırları yumuşatmaya ve onlarla daha yakın olmaya çalışıyorsanız dekorasyonunuza bunu yansıtan nesneler katabilirsiz. Örneğin oval ya da yuvarlak bir masa kavisli sırtlı sandalyeler yuvarlak köşeli bir gardırop küresel ışık armatürleri kulplu sürahiler kadehler ve sepetler olabilir.
Kırmızı kullanımı:
-Oturma odasında yastıklar mumlar bir lamba dekoratif kırmızı kaplar kullanılarak yaşamınızı canlandıracaktır.
-Mutfakta kırmızıyı kullanmak eve para akışını getirecektir.
-Ofiste kırmızı mesleki çabalarınıza enerji ve şevk katmak için kullanın.
-Yatak odasında kırmızıyı tedbirli kullanın. Kırmızı uyardığı ve enerji verdiği için cinsel yaşamınızı güçlendirebilir ama uyku düzeninizi bozabilir. Eğer sizin için uyku önemliyse yatak odanızda kırmızıyı kullanmaktan kaçının.
Turuncu kullanımı:
Turuncu çok hareket romantik ve enerjik bir renktir. Ofisinizin verdiği his sıkıcı ve rutin bir haldeyse ofisinize turuncu rengi katın. Turuncu başlangıçlar ve yenilenen ilgi enerjisini yaratır. İş arkadaşları arasında bağlantı ve temas kurulmasını da teşvik eder. Turuncu evinizin oturma yatak ve yemek odası gibi açık alanlarda da işe yarar. Çünkü o aile üyelerine yeni ilgi sunar. Etkisi genellikle aile üyeleri arasındaki ilişki ve etkileşimleri güçlendirmek ve onları birbirlerine daha çok yaklaştırmak olarak tezahür eder. Aynı zamanda turuncunun aşırı derecede kullanılması eşler arasında öfkeyle parlamalarına neden olabilir. Yatak odasında turuncunun etkisi kırmızıya benzer. O ikinci çakra seks çakrasının rengi olduğundan atmosferi seksüel olarak şarj edecektir. Böylece uzun zaman önce öldüğü düşünülen hisleri yeniden canlandırabilir. Ancak turuncuyu kullanmakta aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederim.
Sarı kullanımı: Hemen her kültürde hükümdarlar tarafından sevilen renk sarının daha yüksek oktavını oluşturan altın sarısıdır. O egoyu yargıyı analiz yeteneğini mantığı ve entelekti tam olarak uyarır. Sarı düşünüşünüzü keskinleştirecek konsantrasyonunuzu arttıracak ve uyguladığı her yerde ve kapsamda size zihinsel berraklık getirecektir.
Ofis ve çalışma odasında sarının zihinsel yetenekleri keskinleştirme özelliğinin kullanılması çok uygundur.  Ancak bu onun oturma odasında yemek odasında ve mutfakta kullanılmasının yararlı olmayacağı anlamına gelmez. Sarı yatak odası için pek uygun bir renk değildir. Çünkü normal olarak biz kendimizi düşünme ihtiyacından kurtarmak isteriz. Yatak odasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlamaya ve dinlenmeye ihtiyaç duyarız. Bu yüzden kırmızı turuncu sarı gibi uyarıcı renkler burada daha az yararlıdır.
Yeşil kullanımı: Yeşil büyüme ve gelişmenin rengidir. Bu yüzden içimizdeki gelişim potansiyelini de temsil eder. Her hangi bir odada ki yeşilin etkisi yaşamımıza gelişim genişleme ve kendini geliştirme enerjilerini getirmektir. Yeşil ayrıca göğüs boşluğunun merkezinde yer alan ve çakra ekseni de denen kalp çakrasının rengi olarak özel bir öneme de sahiptir. Bu çakra üst üç çakrayla arasında aracı vazifesi görür. Bu rengin her odaya katıla bilmesi mümkündür. Aynı zamanda büyüme ve gelişme yeşilin en başta yatak odalarında ve çalışma odalarında kullanılmasını gerektirir.
Yatak odasında yeşil duygusal gelişimi ve içsel gelişimi teşvik eder. Eğer yatak odası bir çifte aitse yeşil ayrıca doğurganlığı yani ailenin büyümesini de teşvik eder.
Çalışma odasında yeşil mesleki gelişimi ve yaratıcı düşünceyi destekler. Her durumda yeşilin açık tonlarını tercih edin.
Mavi kullanımı: Sıcak ya da yang renkler kırmızı turuncu ve sarı devinimi ve hareketi tahrik eder. Soğuk ya da yin renkler mavi yeşil ve mor ise tam tersine sakinleştirici ve sükûnet yayıcı olarak kabul edilir. Tıpkı kırmızının en yang renk ve dolayısıyla en uyarıcı renk olması gibi mavi de en yin renk ve dolayısıyla en sakinleştirici renktir. Mavi her kullanıldığı yerde sükûnet atmosferi yaratır. Kullanıldığı odaya bağlı olarak yaşamımıza sakinleştirici enerjiler getirir. Mavinin sükûnet ile el ele giden bir başka özelliği de şifa verici olmasıdır.
Yatak odasında mavi iyi bir gece uykusu fiziksel sağlık ve iç huzuru sağlar. Bu yüzden orada kullanılması özellikle uyumada zorlananlar için tavsiye edilir. Mavi şifa ve duygusal rahatlama rengi olduğundan Meditasyon yaptığınız ya da her hangi türde bir tedavi uyguladığınız bir oda için de iyi bir renktir. Mavi boğaz çakrasının rengi olduğundan kişiler arası iletişimi destekler.
Mor kullanımı: Yeniçağ da mor giderek daha çok spiretüelite ile ilişkilendirilmiştir. Mor ayrıca üçüncü göz çakrasının rengidir. Böylece sezginin ve duyu dışı yeteneklerin gelişimini teşvik eder. Mor’un daha açık tonları başın üzerinde yer alan tepe çakrasını uyararak iç görüye teşvik eder. Gevşemiş bir pozisyonda oturup bu çakraya konsantre olmaktır. Eğer bunu denerseniz kısa bir süre orada bir karıncalanma ya da uyuşma olacaktır. Üçüncü gözün gelişimi için mor giysiler giymeniz ya da mor takılar takmanız gerek. Meditasyon alanını ya da spiritüel uygulama yaptığınız çalışma yerini mor rengkte dekore etmek te iyi bir fikirdir. Bu faliyetleri yatak odanızda yapıyorsanız Mor renk orası içinde iyidir.
Siyah kullanımı: Siyah giysilerde rağbet gören bir renk olmakla birlikte bir duvarı boyamak için pek uygun değildir. Siyah gücün ve yoğunluğun rengidir. Eğer uygun bir biçimde ele alınırsa güç yararlı olabilir, ama aşırı derecede kullanılırsa kontrolden çıkabilir. Ev de siyahı dekorasyon için kullanın. Bu rengi süslerde resimler de çerçevelerde lambalarda kullanın ki kullandığınız yere güç katasınız.
Yatak odasında kullanılan semboller yaşamımıza çektiğimiz çift’liğin niteliğini etkiler. Bunun için yatak odasında kullanılan balık süsü cinsel yaşamınızı uyarır.  Balık ilişkinize arzu ve doğurganlık getirecektir. Eğer bir bağlılık ilişkisi yerine bir aşk serüveni yaşamak istiyorsanız kelebekleri bir sembol olarak kullanabilirsiniz. Kelebekler hafifliği ve flörtçülüğü temsil eder. Çoğumuzun yatak odasında aynaların bulunduğu dikkate değer bir olgudur. Yatak odasında bulunan bir ayna pratik bir gereksini karşılar. Oysa bir ayna karşısında bulunan her şeyi ikiye katlar ve odadaki chi niceliğini artırır. Bu fenomen oturma odası ve çalışma odası için iyi olmakla birlikte iyi bir gece uykusu sağlamak için enerjinin düşük bir düzeyde tutulması gereken yatak odası için iyi değildir. Ayna büyük olduğundan ve tam yatağın karşısında yer aldığında yatakta yatan kişi aynada kendi yansımasını görmeye başlar. Bu durumda bulunanlar uykuya dalmakta zorlandıklarını ve rahatsız edici rüyalar gördüklerini sabah uyandıklarındaysa yorgun olduklarını belirtmişlerdir. Eğer aynadan kurtulamıyorsanız onu dolabın iç kapısına asın ihtiyaç duyduğunuzda kullanın. Bu da mümkün değilse aynaya yer değiştiremiyorsanız yatak ile ayna arasına bir kilim serin. Kilim aynanın yansıttığı enerjinin en azından bir kısmını emer masseder ve etkisini azaltır. Eğer masanızın üzerinde kâğıt yığınlarının oluşmasından kaçınamadığınızı görüyorsanız. En azından onları sol tarafınıza ve mümkün olduğunca uzağa koymaya çalışın. Eğer oturma odanız mobilyayla ve diğer nesnelerle doluysa insanlar için yeterince yer olmayacaktır. Oturma odası geniş olması gereken bir odadır. O evin sosyal yeri olarak mümkün olan her biçimde davetkâr olabilecek rahat bir içermelidir. Oturma odasında uyumu teşvik etmek için mobilyayı insanların sohbet ettikleri yerin U şeklinde olacağı biçimde düzenleyin. Bu iç parçalı düzenleme bir yakınlık bağlılık duygusu yaratır. Aynı şekilde birbirine doksan derece açıyla yerleştirilmiş. İki parçadan oluşan L şeklinde bir oturma bölümü oluşturmaktan kaçının. Çünkü bu düzenleme bir tabancayı anımsatır ve uygun sosyal etkileşimi engeller. Ayrıca dört parçalı bir düzenlemeden de kaçının. Çünkü bu oturma bölümüne kolayca girilmesini engeller ve dışlanmayı temsil eder ki bir oturma odasına girildiğinde hissedilmesi istenecek bir duygu değildir. Oturma bölümünün ortasında ne kadar küçük olursa olsun bir masanın bulunması önemlidir. Masanın önemi onun orada oturanlar arasında sembolik bölme yaratarak onlara bir güvenlik duygusu vermesinde yatar. Yuvarlak ya da oval bir masa eşitlik ve birlik duygusu yaratır. Kare ya da dikdörtgen bir masa resmi bir duygu yaratır. Bu yüzden iş toplantıları ve diğer göreve özgü toplantılar için uygundur. Düşünülmesi gereken başka bir unsurda sandalyelerin sayısıdır. Yemeği paylaşanlar arasında kimsenin kendini dışlanmış hissetmemesi için sandalyeler çift sayıda olmalıdır. Ve yemek bölümünün duvarında masayı yansıtan ve onun üzerindeki yiyecekleri ikiye katlayan ve bolluğu temsil eden bir aynanın bulunması tavsiye edilir. Feng shu’de ocak özellikle ailenin gelirini simgelediği için önemlidir. Bu yüzden onu temiz ve iyi çalışır halde tutmak gereklidir. Ocağı kullandıktan sonra hemen onu temizlemeli ve ortaya çıkan her hangi bir bozukluğu ve tıkanıklığı mümkün olduğunca çabuk gidermelisiniz. Ocağın yanına eviye bulaşık makinesi ya da buzdolabı gibi suyu kullanan cihazlar ve aksesuarlar yerleştirmekten ve ocağı pencere altına yerleştirmekten de kaçının. Pencere chi’nin evden çıktığı bir delik olarak ocağın ürettiği chi’yi evden dışarı salarak paranın kaçmasına neden olacaktır. Tuvalet sifonun çekilmesinin yarattığı sorunun çözümü kaçan chi’yi giden suyla birlikte akmayacak şekilde taşlarla köklendirmektir. Her türde pürüzlü ya da pürüzsüz açık ya da koyu renkli cevizden büyük basit taşları kullanmaktır. Bir kabın içine üç, altı, dokuz, on iki adet taşı koyun. Taş dolu kabı tuvalet tankının üstüne altına ya da yakınına yerleştirin. Birden katlı evlerde banyonun sokak kapısı üzerinde yer almasıdır. Kapı evin enerjisel giriş yolu olduğundan bu düzenleme özellikle ailenin zenginliğine zarar verebilir. Düzenlilik ya da dağınıklık eğimi bireysel bir eğilimdir. Ancak yığıntı fen shui bakımından gerçek bir etkiye sahiptir. Elbise yığınlarının kâğıt istiflerinin bulunduğu ve her şeyin etrafa saçıldığı bir evde chi o evde oturanlar gibi hareket etmekte zorlanır. Böyle bir evde chi’nin akışı yavaşlar hatta durağanlaşır. Durağanlaşmış chi gibi aile üyelerinin yaşamları da durağanlaşır. Onlar sıkışıp kaldıklarını hissedebilir. Mesleki olarak ilerleme kaydedemeyebilirler. Mali durumları bozulabilir ve kişiler arası ilişkileri zorluklarla kuşatılabilir. Eğer herhangi bir nedenden ötürü evinizi düzenli tutmayı zor buluyorsanız en azından belli enerjisel önemlerine göre en önemli olan odaları mümkün olduğunca düzenli tutmak için çaba gösterin.
Düzenli bir yatak odası Partnerinizle ilişkinizde akış ve yenilenme sağlar.
Düzenli bir çalışma odası Yada Ofis işinizin veya diğer uğraşlarınızın çarklarını mesleki gelişim ve ilerleme yönünde döndürür.
Düzenli bir mutfak mali durumunuzu destekler
Düzenli bir oturma odası sosyal bağlarınızı artırır.
Buna ek olarak bir temizlik operasyonu ya da bahar temizliği yapmanızı tavsiye ederim.
Bir evin içinde bulunduğu hal o evde oturanların duygusal hallerini olduğu gibi fiziksel sağlıklarını da etkiler. Burada dikkate alınan etkenler o evin düzenli bakımlı temiz olması ve içindeki çeşitli yapıların ve sistemlerin iyi işler halde bulunmasıdır.
Evin temelleri ayaklardır. Duvarları cilttir. Sokak kapısı ağızdır. Kapıya ulaştıran basamaklar(varsa) dildir. Büyük pencereler gözlerdir. Diğer pencereler kulaklar ve burundur. Çatı kafatasıdır. Padavra tahtaları (varsa) saçtır. Antre boğazdır. Koridor (veya merdiven)yemek borusudur. Oda kapıları iç kapakçıklardır. Mide mutfaktır. Oturma odası yani evin merkezi kalptir. Yemek bölümü bağırsak sistemidir. Çalışma odası (bilgisayar bölümü) beyindir. Yatak odası üreme sistemidir. Banyo karaciğer ve böbreklerdir. Tuvalet ve lağım sistemi boşaltım sistemidir. Havalandırma sistemi solunum sistemidir. Elektrik sistemi sinir sistemidir. Su tesisatı kan dolaşımıdır. Tüm diğer fen shui prensipleri gibi bir kişi olarak ev modeli kavramsal sembolik bir düzeyde anlaşılmalıdır. Bu modelin önemi eve bir chi faaliyeti arenası olarak bakılmasının gerekmesidir. Evin bakımının ihmal edilmesi ya da işleyişinin arızalanması bizim chi halimizi ve dolayısıyla sağlığımızı etkiler. Bir kişi olarak ev modelinin bir evin bölümleriyle bir bedenin bölümleri arasında benzerlik kurmasına karşın kusurlu ev bakımı orada yaşayanları psikolojik duygusal bir düzeyde de etkileyebilir. Örneğin kirli pencereler kişisel ilişkilerde durumu berrak biçimde görmekte zorluklara yol açabilir. Kilitlenmesi zor bir sokak kapısı gevezeliğe ya da basiretsizliğe neden olabilir. Havalandırma sisteminin bozulması evlilikte ya da işyerinde boğulma hissine neden olabilir. Durum her ne ise bozulmuş şeyleri hemen onarmanız tavsiye edilir. Bu anlamda su tesisatçınız elektrikçiniz ısıtma ve soğutma sistemi teknisyeniniz doktorunuz ya da terapistiniz kadar önemlidir. Bir feng shui uygulayıcısı çocuk sahibi olamayan bir çifte yatak odalarına bir Nar resmi asmalarını tavsiye edebilir. Doğal olarak gerçek bir Nar iyi olurdu ama uzun süre taze kalamaz. Bu yüzden yapay bir meyve ya da bir meyve resmi kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü bu aslında amaçlananın tersine bir etki yapacaktır. Sizin için uygulanabilir bir şey değilse bebeğin odasına kız ise kirazlar içeren bir resim oğlan ise bir çam ağacı veya kozalağı ya da onları temsil eden bir nemse koyabilirsiniz. Dileklerinizin gerçekleşmesi için evin sol taraftaki iç duvarına bir çiçek resmi asın. Nergis şans -Kasımpatı mutluluk- Şakayık, Yasemin, Gül sevgi –Nilüfer, Orkide –yenilenme ve yeniden doğuş – Şeftali, Armut ağacı –uzun ömür –Portakal, Mandalina ağacı –zenginlik –Erik ağacı –huzurlu aile olmakla ilişkilendirilir. Bagua bir evin feng shui haritasıdır. Çince anlamı sekiz yön olmasına karşın bagua bir yeri dokuz eşit bölüme ayırır. Bunlardan sekizi yaşamın değişik alanlarını dokuzuncusu da merkezi temsil eder. Bu formüle göre chi baguanın her bölümü için farklı bir özellikte aşılanmıştır. Yaşamın belli bir alanına şans getirmek için ona karşılık gelen bagua bölümündeki chi’yi güçlendirir. Ya da aktive ederiz. Fen shui uygulayıcısı bir evin krokisini çıkarıp onu dokuz eşit bölüme ayırır. Evin şekli dikdörtgen ya da kare ise bunu yapmak kolaydır ama ev eğer standart şekilde değilse bu çok daha karmaşık bir işlemdir. Bu işlem basittir ve ihtiyacınız olan tek şey bir pusuladır. Odanın ortasında durun ve zihinsel olarak odayı aşağıda gösterildiği gibi dokuz eşit kareye ya da dikdörtgene bölün. Şimdi pusulaya bakın ve bu sekiz dış karenin her birinin yer aldığı yönleri yazın. Siz merkezi karede durmaktasınız.
-Pusulanın ibresinin kuzeyi işaret ettiği yerde bulunan kare kariyer bölümüdür.
-Kariyer bölümünün tam karşısında güneyde yer alan kare ün ve itibar bölümüdür.
-Doğuda yer alan kare sağlık ve aile bölümüdür.
-Batıda yer alan kare yaratıcılık ve çocuklar bölümüdür.
-Güney batıdaki kare aşk ve ilişki bölümüdür.
-Kuzey doğuda yer alan kare kişisel gelişim bölümüdür.
-Güney doğuda yer alan kare zenginlik ve bolluk bölümüdür.
-Kuzey batıda yer alan kare destek ve yolculuk bölümüdür.
Merkezi kare baguanın Tai Chi dediğimiz merkezidir. Bu karede chi kendini yeniden toparlar ve güçlendirir. Bu yüzden bu bölümü mümkün olduğunca boş bırakmak eşya ile doldurmamak önemlidir. Bu sadece her oda için değil bütün evin Tai Chi ‘si için geçerlidir. Seçtiğiniz yer küre modeli büyük ya da küçük antika ya da modern ahşap ya da metal altlıklı olabilir. Hoşunuza giden her hangi bir yerküre modeli işe yarar. Ama eğer ekseni üzerinde dönebiliyorsa bu daha da iyidir. Eğer mümkünse onu hedeflerinize göre ilgili odanın kuzey batısına yerleştirin.
-İş yolculukları için çalışma odası veya ofise
-Romantik girişleri için yatak odasına
-Aile tatilleri için yemek bölümüne
-Arkadaşlarla birlikte gezmek ya da onları ziyaret etmek için oturma odasına
Kuzey doğuya yerleştirilecek en iyi nesne hayattaki yolunuzu temsil eden kişisel günlüğünüzdür. O günlüğü yazmanız sizin gelişiminizi sağlar ve hiç kuşkusuz geçirmek istediğiniz duygusal gelişimi oldukça iyi biçimde temsil eder. Alternatif olarak sizin için bu bölüme duygusal ve ruhsal olarak erişmek istediğiniz yeri temsil eden bir kitabı da koyabilirsiniz. Bu bölümde yer alan bir kitaplıkta kişisel gelişimi teşvik eder. Güneydeki bölüm ateşle ilgili olduğundan onu aktivite etmenin iyi bir yolu oraya mumlar yerleştirmektir. Her tipte mum iyidir. Ama ateşle ilgili olarak kırmızı mumları kullanmak özellikle uğurludur. Ateşle ilgi bir şekil mumun alevinin şekli olan konidir. Bu yüzden bu bölümün enerjisini yoğunlaştırmak için koni ya da piramit şekli mumlar kullanabilirsiniz. Her hangi bir doğal kristali ilk kez kullanmadan önce onu yirmi dört saat boyunca bir tuz yığınının tercihen deniz tuzunun içinde tutarak arındırmanız gerektiğini hatırlayınız. Alternatif olarak onu akarsuyun altında yıkayıp güneşte kurumaya bırakabilirsiniz. Tüm bu unsurlar tuz, su, ve güneş ışığı arındırıcı güçleriyle bilinirler.
-Kuzeye su bölümüne yerleştirilen siyah ya da koyu mavi kristal kümeleri kariyerinize enerji katarak işinize kattığınız aktif gücü ve tutkuyu artırır. Yeni bir işi başlatırken bu kristali kullanmak özellikle iyidir.
-Güneybatıya toprak bölümüne yerleştirilen sarı turuncu ya da kahverengi kristaller duygusal ve cinsel enerjinizi artırarak sizi ilişkilerinize emek ve zaman harcamaya teşvik edecektir.
-Doğuya ağaç bölümüne yerleştirilen yeşil ya da açık mavi kristaller size fiziksel enerji ve canlılık verecektir.
-Güney doğuya bir başka ağaç bölümü olan ve yerleştirilen yeşil ya da açık mavi kristaller servet kazanmaya doğru çabalarınızı artırmanıza yardımcı olacak ve belki bu alandaki şansınızı artıracaktır.
-Kuzeybatıya metal bölümüne yerleştirilen beyaz ya da duman rengi kristaller size yolculuk yapıp dünyayı görmek için enerji verecektir.
-Batıya yerleştirilen ve bir başka metal bölümü olan beyaz ve duman rengi kristaller size yaratma ve zevk aldığınız faaliyetlerle meşgul olma arzusu verecektir.
-Kuzey doğuya yerleştirilen ve bir başka toprak bölümü olan sarı turuncu ya da kahverengi kristaller sizi hem duygusal hem de ruhsal olarak öğrenmeye ve gelişmeye teşvik edecektir. Bunlar özellikle yeni bir çalışma yoluna başlarken tavsiye edilir.
-Güneye ateş bölümüne yerleştirilen kırmızı ya da mor kristaller itibarınızı artırmanıza ve halkla alanında özel çabalar göstermenize yardımcı olacaktır.  En yaygın hareket yaratıcı nesne tavandan sarkan bir gerece iplerle asılı duran ve genellikle birbiriyle ilişkili bir parçalar topluluğu olan mobildir. Yaygın mobil temaları yıldızlar, melekler, balıklar, kelebekler vb dir. Mobiller metalden ahşaptan seramikten ya da kâğıttan yapılmış olabilir ve değişik sayılarda parça içerebilirler. Örneğin
-Eğer aradığınız değişim aşk ilişkisi alanındaysa mobili güneybatıya asın.
-Eğer mali durumunuzda bir değişim istiyorsanız mobili güneydoğuya asın.
-Eğer kariyer değişimi istiyorsanız mobili oturma odanızın ya da yatak odanızın kuzey bölümüne asın.
Dış kapının yönünü saptadıktan sonra onu ya baktığı yöne karşılık gelen ana unsurun rengine ya da o ana unsuru destekleyen ana unsurun rengine boyayabilirsiniz. Tüm kapıyı ya da bir bölümünü aşağıdaki renklere ya da onların kombinasyonlarına boyayabilirsiniz.
-Kuzey koyu mavi, siyah, beyaz gri
-Güney kırmızı, mor, yeşil, açık mavi
-Doğu ve güneydoğu yeşil, mavi, siyah
-Batı ve kuzeybatı beyaz, gri, sarı, turuncu, kahverengi
-Güneybatı ve kuzeydoğu sarı, turuncu, kahverengi, kırmızı, mor

Kitap sona ererken okurlarımla bir gizli formül paylaşarak onun gücünü bizzat sına şansını vermek uygun görünüyor. Bu inancın temeli botanik ismiyle Crassula Ovata ya da yeşim bitkisi olarak bilinen çin para bitkisidir. Para bitkisi siyaha ya da koyu bir başka renge boyalı saksıya dikilen taze sulu bir bitkidir. Toprağı zengin bir kişinin bahçesinden kişinin izniyle almanız tavsiye edilir. Bu bolluk enerjisini arttıracaktır. Bitki sekizgen bir aynanın üzerine yerleştirilmeli böylece servet ikiye katlanmalıdır. Sekizgen bagua talih şeklidir. Bitki ve ayna kırmızı bir kumaşın üzerine yerleştirilmelidir. Kırmızı Çin’in talih rengi olduğundan bitkinin faaliyete geçmesini sağlayacaktır. Bitkiyi azami derecede güçlendirmek için onun toprağına bitkiden eşit uzaklıkta olan üç Çin parası gömün. Ortalarında kare şeklinde delikler olan bu yuvarlak paralar Yin ve yang’ın dengelerini temsil ederler. Ve üç sayısı onların bolluk sembolü olarak anlamlarını güçlendirmek için kullanılır. Bitki için ideal yer oturma odasının güneydoğu bölümü yani zenginlik ve bolluk bölümüdür. Evinizi satmak için bir kâse dolusu pirinç alın. Evinizden çıkıp dokuz adım atın ya da dokuzun 18 ya da 27 gibi iki üç katı adım atabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra geriye dönüp evinize doğru yürürken kapıya kadar arkanızda pirinçten bir iz bırakın. Bu sembolik seremoni bir takım geleneksel unsurları içerir. Bir bolluk sembolü olarak pirinç ticari işleri teşvik eder. Dokuz sayısı süreçlerin tamamlanmasını ve başarıyı simgeleyen geleneksel sayıdır. Pirinç yolu fikri potansiyel alıcıları doğrudan sizin kapınıza götürmeyi amaçlar. Yeni bir ev bulmak için kullanılan yöntem evinizin Anka kuşu tarafını bir fenerle aydınlatmaktır. Evinizin Anka kuşu tarafı evinizin ön cephesinin baktığı yöndür. Bu yüzden yeni bir ev bulmak için Anka kuşunun hizmetine başvurmanız gerekir ve onu evinizin Anka kuşu yönüne bakan pencereye (ateşi temsil eden) bir fener asarak çağırabilirsiz. Fener ayrıca yeniyi aramayı ve bulmayı temsil eder.  Evinizin Anka kuşu tarafını aydınlatmanın bir başka yolu da evin giriş yolunu aydınlatmaktır.  Ama aynı zamanda gidip ev aramayı unutmayın.

NoT: Feng Shui Yaşamı Yeniden Yarat( Y.Zafran) adlı kitaptan alıntıdır.


NoT:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...