FİRARİ MÜRDÜM ÇİÇEĞİ kitabım ÇIKTI okudunuz mu ?

30.1.16

İmgelemek (Hayal Etmek)


Biliyorsunuz, sizden bazan imgelemeniz istendiğinde, nefes alırsınız ve hayal edersiniz. Hayal edin, yani, iki yıl sonraki hayatınızı hayal edin. Nerede yaşamak istediğinizi hayal edin.Kiminle olacağınızı hayal edin, bir çeşit eğlence. İmgelemek. Biliyorsunuz, hayatınızda bazı engellerden özgür olduğunuzu hayal edin. Aslında artık gerçekten çalışmak zorunda değilsiniz. Bedeninizin kendini yenilediğini hayal edin. Şimdi, bütün bunlar bir noktaya kadar ilginç ve bu, yeri gelmişken, gerçek Üstadın devreye girdiği yer. Bir noktaya kadar ilginçtir. Ama işin içine düşünceleriniz girer ve biliyorsunuz ki, düşünceleriniz var- sınırlı düşünceleriniz- Tartışmaya başladığınızda ilk olarak “ Evet, bu kadar büyük bir eve sahip olamam, ………… ya sahip olamam…….” Dersiniz. Ve ayrıca arkadaşlarım– dikkatle dinleyin – eğer hayalinizde görüntüye gereksinimiz olursa. Bir görüntü. Ve birisi sizi yönlendiriyorsa, meditasyon yaptırıyorsa, “İki yıl içinde” der – “ iki yıl içinde hayatınızda özgürlük ve …” Şimdi hemen düşünceleriniz- pek de zihniniz değil, ama düşünceleriniz büyük evinizi, büyük arabanızı, büyük işinizi ya da her neyse onun neye benzeyeceğini hayal etmeye başlayacaktır. Bu öncelikle görsel olacaktır, yüzde 85- 90 görsel olacaktır ama biraz da içine işitsellik birazcık ses katacaksınız; ara sıra nadiren denediğiniz bir koku hissi.
Evet, gerçek Üstad gerçek hayal etmenin görselliğin ötesinde olduğunu anlar. Gerçek hayal etme duyumların ötesindedir. Gerçek hayal etme bildiğiniz tipik yapıların ötesine gider.
Şimdi, benim burada yapmak istediğim, bunun bir örneğini yapmanız ve bu ilginç ve belki de meydan okuyucu olacak. Çünkü siz, birçoğu bilincinizin olgunlaşmamış, pürüzlü parçasından kaynaklanan düşüncelerle bir görüntü almaya alışkınsınız.
Böylece, bir düşünceyi getirip, beyninize, insani duyumlarınıza bağlamaya alışmışsınız ve imgelemeniz için imajı böyle yaratıyorsunuz. Ama bu yine de sınırlıdır. Aslında, çok sınırlıdır. Ve ikinci olarak da bunda çok da tutku yoktur, çünkü görüntü ortaya çıkana kadar çok engellenir, ayrışır, sulandırılır-bilirsiniz, kendinizi mükemmel biyolojiniz olduğu halde imgelersiniz- ortaya çıkana kadar, çok sınırlanmıştır bile. Çok az tutkuya sahiptir. Beyninizde yalnızca hoş küçük
bir görüntüdür. Sonra da gerçekleşmez ve “ Evet, imgelemede pek de iyi değilim ve de çok da iyi bir insan değilim. O kadar işte, biliyorsun ama yapamıyorum” diye bir düşünceniz olur. Evet, böyle düşünceleriniz olur, bu küçük olgunlaşmamış bilincinizin ürettiği bu küçük saçmalık. Biz bunun ötesine gideceğiz.
Üstad – şıpp! – dediği anda, seçtiğini, bunun bundan ibaret olduğunun idrakindedir. Tobias buna ayrılış noktası demişti. Ben sadece ol-mak, diyorum. Şeyler hakkında düşünmek zorunda değilsiniz. Bakın örnek olarak, eğer belli bir anlayış düzeyinde olmak isterseniz, bu anlayış düzeyine nasıl ulaşacağınızı düşünezsiniz. Sadece -o anlayış- olursunuz. Sadece o-sunuzdur. Eğer onun hakkında çalışıyorsanız, düşünüyorsunuz ve bu sınırlıdır. Evet, Ben-im diyelim örnek olarak, insandan Ben-im ‘e bir çaba göstermeniz, gerekmez. O, odur. Tartışma yok, düşünmek yok, üzerinde konuşmak yok. Ben-im.
Üstad bunun ötesine gider. Bir Üstad uzak bir yıldızda olmak istediğinde sadece – şıkk!- böyle parmağını şıklatır. Onlar sadece böyle yapar, böyledirler. Bir Üstad bolluk istediğinde, sadece öyle olur. Durup da ne kadar az paranız olduğunu düşünmek ve bununla işleri nasıl yürüteceğiniz düşünmek zorunda değilsiniz. Onu seçersiniz. Ama bu bir düşünce değildir. Bakın, çünkü bir düşünce hemen onu sınırlayacak ve kirletecek ve size bütün diğer zırva ve benzeri herşeyi getirecektir. Sadece o-sunuzdur. İşte o kadar. İşte Üstad her şeyi böylesine hızlı yapar.
Fiziksel biyolojik sağlık- bunun için 18 tane kitap okumayın, biliyorsunuz yeniçağda sağlık için size bir sürü farklı şeyler söyleyeceklerdir. Hepsi de çok zihinseldir! Bu benim sizinle en zor meydan okumam olacak, sizin en büyük zorluğunuz - düşünmediğinizde değil- Bunun hakkında düşünmeyi bırakın. Ve bu yanlış bir inanç da değil. Bu sadece“Hey! Sağlıklı olmayı seçiyorum.” Demek. Buum! Bırakın olsun. Yürüyün gidin.Onun hakkında düşünmeyin, çünkü olgunlaşmamış bilincin ürettiklerini aldığınız dakika, sınırlanır,ummm,,,şeyden geçer….hımm, böyle çalışmaz, işlemez."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin Yorumunuz.!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...